Sen senaste matchrapporten mot Argo har Azalea hunnit avverka fyra matcher på nio dagar, två i a-lagsserien och två i b-lagsserien, samtliga på bortaplan varav tre av dom på gräs.
Mot Mölndal för lite drygt en vecka sen så utspelades en matchutveckling som det känns som vi sett några gånger nu. En rätt bra förstahalvlek där vi tidigt tar ledningen på hörna och utöver att koncentrationen tappas på två omställningar där en leder till den hörnan som sen ger kvitteringsmålet så har de inte alltför mycket. Visserligen rätt slarvigt passningsspel men även några riktigt bra anfall. Rätt tidigt i andra blir det sen även ett ledningsmål för Azalea i trots en svag inledning men därefter följer 20 otroligt dåliga minuter där allting som gjordes bra i första görs tvärtom och Mölndal tar fullt rättvist ledningen. Sen rycker man ändå upp sig sista 10 men det räcker inte utan ännu en match som slutar 2-3 är ett faktum.
Efter det har vi nu haft en vecka som kanske? var första gången seniorlaget hade tre! matcher på en vecka. Först en b-lagsmatch mot Floda förstärkt med juniorer där det spelas rätt bra boll, framförallt på mitten, men det blir lite för ofta passivt eller oprovocerat misstag ifrån en Azaleaspelare vilket leder till lite för många mål bakåt.
Andra matchen för veckan spelades i onsdags när Utbynäs skulle mötas på Lemmingsvallens gräsplan. Undertecknad var ej på plats utan här kommer istället huvudtränare Lahods rapport från denna matchen.
Vi tog en fin seger när vi besegrade Utbynäs med 2–1 på bortaplan. Matchen fick en drömstart! Redan efter knappt 20 sekunder låg bollen i nät. Det är sannolikt seriens snabbaste mål, signerat Wilson som vackert placerade in bollen med yttersidan efter ett snabbt uppspel. Ett riktigt klassmål som satte ribban direkt.
Vi kontrollerade stora delar av första halvlek, höll ett bra tempo och skapade flera chanser, men gick till paus med 1–0.
I andra halvlek kvitterade Utbynäs till 1–1 efter en tilltrasslad situation i vårt straffområde. Matchen blev mer öppen, och vi fortsatte trycka framåt. Trots flera heta målchanser dröjde det innan utdelningen kom, mycket tack vare deras målvakt som stod för flera riktigt bra räddningar och verkligen höll dem kvar i matchen.
Avgörandet kom sent. Efter en frispark som skapade oreda i boxen höll sig Charlie framme och tryckte in 2–1. Ett viljemål som säkrade tre viktiga bortapoäng.
Vi stod emot Utbynäs sista forcering och kunde till slut kliva av planen med en stark laginsats och tre poäng i bagaget.
Vi fick en drömstart och satte tonen direkt. Jag är stolt över hur vi hanterar deras kvittering, fortsätter trycka på och får utdelning till slut. Det här är ett styrkebesked.
Och så till veckans sista match, även detta en b-lagsmatch, men denna gång mot Mossens BK på Mossens IPs gräsplan. Det hade åskat och regnat/regnade inför (och under) matchen vilket skapade en matta skapt för kamp. Uppladdningen var inte den bästa för någon, Mossens P16-lag hade haft Göteborg Cup hela helgen och kunde inte bidra med några spelare så motståndare kom med det dom hade. Azalea hade en fin trupp, men en glömsk coach så att bara startelvan hade kläder och målvakten inga strumpor. Så uppvärmningen sköttes på egen hand, men det kanske var lika bra det med tanke på hur matchen skulle utveckla sig.
Azalea började klart bäst och man kunde trots underlaget ändå spela bollen rätt bra och mer än 7 min tog det inte för nyförvärvet Anton att presentera sig, där ett fint anfall leder till att Ville kan spela den mot straffpunkt där Anton kommit instormande och behärskat kan trycka in 1-0. Azalea fortsätter spela bra och kommer till flera halvlägen, och bakåt har man koll på det mesta som kommer mot ett redan här alltmer frustrerat Mossen. Efter 22 min är det dags igen där ett liknande anfall sker fast på högerkanten, men Antons skott från nästan samma yta tar i stolpen men DH är påpassligt framme och kan slå in returen. 3-0 kommer sen 10 min senare när Ville snor bollen (?) från Mossenförsvaret och enkelt kan göra ytterligare ett mål. Och innan 40 min var spelade kommer även 4-0. Ett fint anfall igen där DH avslutar mot mål och Ville (i misstänkt offsideposition) klackar in sitt andra för dagen.
Andra halvlek sen blir som det lätt blir i dessa matcher och med en sån ledning lite rörigare. Det blir mycket byten och vi har även en kort period mellan 82–88 min där det enbart är spelare som spelar/spelade förra året i juniorlaget i på plan och en enda spelare (Axel) som fyllt 20. Men oavsett andra halvlek en riktigt fin insats mot seniorspelare och framförallt ett duellspel och inställning som var bättre från samtliga denna match.
Härnäst väntar en möjlighet att äntligen vinna på hemmaplan när Önnered kommer på besök på lördag! 14:15. Varmt välkomna då.
/Rasmus ”Räven” Linderås